Ahtapodlar

Ahtapotların mükemmele yakin kamuflaj yeteneklerine sahiptir.Ahtapotlar hakkında bilgi vermek gerekirse 8 kolludur ve derisindeki renk pigmentlerinin dağılımını çok hızlı bir şekilde düzenleyerek bulunduğu yerde görmesi imkansız bir hale gelirler. Ahtapotlar 3 kalbi olan, solungaç solunumu yapan ve iskeleti olmayan ilginç bir canlıdır.İskeletleri olmadığı için çok dar alanlara girip çıkabilirler.Ayrıca ahtapotlar avcısı tarafından fark edilirse kaçmaya başlar ve kaçarken avcısını paralize (etkisiz) edecek olan koyu mavi bir mürekkep salar. Ahtapotlar kollarının merkezindeki gaga şekline benzer çeneleri ile çok sert yapıları bile parçalar ve yerler.

Latince adi Thaumoctopus mimicus, bilinen yaygin adi ‘ Taklitçi Ahtapod ‘ olan bir kamuflaj ustasi ahtapot türlenden birisidir.Ilk bakista Kollarindaki desenlerine bakildiginda deniz yilanlarina benzer.Bu kamuflaj özelligi taklitçi ahtapota hem hayatta kalmasinda hemde avlanmasinda büyük avantaj saglar.Hayvanlar dünyasinda taklit yaparak kamuflaj sekline ‘ Mimikri ‘ adi verilir.

Ahtapotlar çok zeki ve elastik hayvanlardır.Akvaryum hobicileri ahtapod bakmak isterse iyi düşünmelidirler çünkü ahtapodlar bir hortum deliğinden bile kaçabilirler.

Dev Kuzey Pasifik Ahtopodu, latince adiyla Enteroctopus dofleini digerbir ahtopod türüdür. Ayiredici en önemli özellikleri boyutlarıdır.

Kuzey pasifik dev ahtapotu 272 kg ağırlığa ve 9 metre uzunluğunda kol uzunluğuna ulaşabilir.Diğer ahtapod türlerinde olduğu gibi avcı canlılardır.Bir ahtapot orta büyüklükte bir köpek balığını bile yiyebilir. Yeter ki kollarındaki vantuzlar yardımı ile yakalasın.

Ahtapodlar çok ağır hareket eden bir deniz canlısı olarak bilinsede bir köpekbalığını atikliği ve çevikliği sayesinde yakalar.Ahtapodlar hızlı deniz calılarıdır.

Karada Yürüyen Ahtapod, sulara çekilnce hemen duruma adapte olur ve kollarını birer ayak gibi kullanarak yürümeye benzer hareketler ile denize dönebilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir