Archives for Bitkilerde Hormonlar

Sitokinin-Cytokinin

Stokininler(Cytokinin) bilim adamlarının bitkilerde hücre bölünmesi üzerine araştırmalar yaparken rastlantı eseri keşfettikleri bitkisel hormon hücre bölünmesinde etkilidir ve bu fonksiyonunun yanı sıra bitkilerde üstlenmiş olduğu farklı rollerde mevcuttur.     Sitokininler bitkilerde nutrient elementlerin dağıtımını,bazı bitki organlarının yaşlanmasını(Senesens) geciktirmeyi,bitki şekillenmesini ve kotiledonlarin gelişimini sağlar. (daha&helliip;)
Devamı

Oksitosin-Oksin

Serbest oksinler bitkilerde hücre büyümesini düzenleyen bitkisel hormonlardııca bitkilerde kovalent bağlarla bağlı bulunan oksinlerde vardır ve bunlara bağlı oksinler oksin hormonun üretimi bitki bünyesinde hormon miktarına göre dü 'Oksin' metabolizması AA’nın üretimi(Biosentezi),eksilmesi(Oksidasyonu) ve pasifize edilmesi(bağlanması) yoluyla gerçekleşir. (daha&helliip;)
Devamı

Jiberelinler-Gibberellic Asit

1930'lu yıllarda keşfedilen oksin hormonu bitkilerdeki her türlü büyüme ve gelişme olaylarını düzenlediği bilinmekteydi.İlerleyen yıllarda bilim her zamanki  gibi yerinde saymadı ve 1950'li yıllarda İngiliz ve Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda bitkilerde başka hormonlarda keşfedildi. (daha&helliip;)
Devamı

Bitkilerde Hormonlar,Tropizma ve Nastiler

Yapılan araştırmalar sonucunda yüksek bitkilerde metabolizma,büyüme ve hücreler arası regülasyon dokular arasındaki mesajlaşma ile gerçekleşir. Yüksek bitkilerde hücreler arası iletişim hayvanlarda olduğu gibi 'hormon' adı verilen kimyasal mesajcılar ile gerçekleşüm hücrelerde de bu hormonları tanıyan,ayırt eden ve mesajı okuyabilen reseptörler(Alıcı=Duyargaç) ile donatılmıştı ve Reseptör ikilisi birbirini tamamlar ve bu ikili…
Devamı

Absisik Asit ABA

Bitkisel hormonlardan biri olan absisik asit(ABA) isoprenoid bir 'nın birincil yani esas görevi bitkilerde absisyonu(Yaprak dökülmesini) sağlayan hormondur. Absisik asit birincil fonksiyonun yanısıra bitkiler üzerinde farklı etkiler oluşturan fonksiyonlara da ABA ayrıca çevresel koşullardan kaynaklanan stres ve hastalık yapıcı etkileride işaret (Absisik asit) bitkide terminal tomurcuklarda ü gelişimini yavaşlatır ve…
Devamı